ABOUT US

Burçin BENK Selçuk Üniversitesi mimarlık fakültesi mimarlık bölümünden 2016 yılında mezun oldu. Gerek saha uygulamaları gerekse tasarım süreçleri olsun sektördeki birçok mesleki sürece dahil oldu. Mimarlık eğitiminden almış olduğu teknik bilgiyi ve tecrübesini en son teknolojinin sunmuş olduğu tasarım programlarıyla birleştirerek kullanıcılara fonksiyonel ve güçlü tasarımlar üretmektedir.


Endüstriyel tesis tasarımından iç mekan tasarımına, ürün tasarımından yarışma projeleri hazırlanmasına kadar birçok farklı alanda çalışmalar yapmış ve yapmaktadır.


Onun için tasarım hem fonksiyonel hem estetik olmalıdır. Bu yüzden oluşturmuş olduğu projelerinde bu iki faktör ayrılmaz bir bütün olarak işlenmektedir.


 


Burçin BENK graduated from Selçuk University, Faculty of Architecture, Department of Architecture in 2016. He was involved in many professional processes in the sector, both field applications and design processes. By combining the technical knowledge and experience gained from architectural education with the design programs offered by the latest technology, it produces functional and powerful designs for users.


He has worked and continues to work in many different fields, from industrial facility design to interior design, from product design to competition projects.


Therefore, the design should be both functional and aesthetic. That's why these two factors are treated as an integral whole in the projects he creates.